Przejdź do głównej zawartości

Domowe żelki

Żelki kojarzą się z niezdrowym jedzeniem, ale nie zawsze tak musi być. Wszyscy je uwielbiamy, ale czy ktoś wpadł na pomysł, że można je zrobić samemu w szybki i prosty sposób w domu? Domowe żelki są zdrowsze, a zarazem smakują i wyglądają rewelacyjnie. Dorośli, jaki i dzieci, uwielbiają ten smakołyk, a przygotowanie go zajmuje przecież zaledwie kilka minut! Żelki możemy wykonać z owocowych soków, syropów lub herbaty, które mają wiele witamin, np. witaminę C i D bardzo potrzebne dla organizmu człowieka.

Żelki to jedne z najpopularniejszych słodyczy. Choć są znane już od tylu lat, wciąż niewiele osób wie, kto je wymyślił i w jaki sposób powstały. Było to w 19. wieku. Cukiernicy wpadli na pomysł połączenia cukru z żywicą pewnego gatunku drzew akacjowych, czyli z tak zwaną gumą arabską. Oczyszczoną żywicę akacjową podgrzewano z cukrem, dodawano owoce i różne substancje smakowe, otrzymując w ten sposób słodycze o gumowej konsystencji. Natomiast w 1922 roku, niemiecki cukiernik Hans Riegel stworzył owocowego żelki „Tańczącego Misia”. Kształt żelki zainspirowany był tresowanymi niedźwiedziami, które w wieku 19. stanowiły główną rozrywkę na jarmarkach, festynach kościelnych i innych świątecznych ceremoniach. W ten sposób powstał pierwszy na świecie żelek miś - przodek obecnego „Złotego „Misia”, znanej na całym świeci marki Haribo, która ostatnio świętowała 90. urodziny.

A oto prosty przepis na wykonanie żelków w domu. Do ich wykonania potrzebujemy tylko kilku składników, które zapewne macie w domu.

Przepis na domowe żelki

SKŁADNIKI : 100 ml soku owocowego lub innego napoju, 6 łyżeczek żelatyny w proszku, 1 - 2 łyżeczki soku z cytryny, 1 łyżka cukru (do smaku)

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

1) Żelatynę wsypać do niewielkiego garnka. Zalać sokiem owocowym i pozostawić na 5-10 minut do napęcznienia.

2) Gdy żelatyna napęcznieje, dodać sok z cytryny i podgrzewać, mieszając aż żelatyna się rozpuści.

3) Dosłodzić do smaku i wymieszać, aby cukier się rozpuścił.

4) Płyn rozlać do formy silikonowej na pralinki, pozostawić do ostygnięcia, a następnie wstawić formę do lodówki na co najmniej 1 godzinę, aż płyn zastygnie.

Tekst: Maria Szymanek i Weronika Moc, kl. 7B (2020/2021)

Zdjęcie z portalu pixabay.com