Przejdź do głównej zawartości

Nie ma życia bez pszczół

Czy naprawdę pszczoły są tak ważne? Przecież nic im się nie dzieje!



Pszczoły wymierają, jest ich coraz mniej! Ci mali zapylacze oddają nam wielką przysługę, dbając o środowisko. Spędzają one całe życie na ciężkiej pracy i przenoszą pyłki z kwiatka na kwiatek. Są ważniejsze niż ludzie, bowiem my tylko zanieczyszczamy i degradujemy środowisko.

Życie pszczół trwa 38 dni - wyjątkiem są robotnice wylęgające się jesienią, które żyją sześć miesięcy. Ich jedynym zadaniem jest ocieplanie ula, dzięki czemu młode larwy mają opiekę od początku swoich dni.

Czy naprawdę pszczoły są tak ważne? Przecież pozornie nic im się nie dzieje.Ale bez pszczół nie będzie kwiatów ani owoców. Bez roślin zwierzęta roślinożerne nie przeżyją, podobnie mięsożercy, w tym ludzie. Pomimo sztucznego zapylania i tak nie będziemy lepsi niż natura. Ostatecznie zostaną tylko ludzie umierający z głodu lub staniemy się kanibalami.

Już teraz pszczoły są na wyginięciu. Po pierwsze przez globalne ocieplenie, pszczółki nie mogą żyć w temperaturach powyżej 50oC. W niektórych krajach latem temperatury dochodzą do 60oC. Drugą ważną kwestią jest tzw. sygnał komórkowy, w wyniku którego pszczoły zapominają drogę do ula i pozostają na pastwę losu, czyli giną! Kolejnym problemem jest mylenie pszczół z osami, przez co pszczoły są zabijane. Ludzie nie są bowiem świadomi tego, z jakimi owadami mają do czynienia. Ostatnią przeszkodą jest opryskiwanie pół środkami chemicznymi (pestycydami), które zamieniają tlen w związki chemiczne. W wyniku tego pszczoły nie mają jak oddychać i umierają.

Ostatnio pszczelarze znaleźli nowy sposób na odrodzenie gatunku pszczół. Zaczęli oni ustawiać ule na dachach budynków w miastach - np. kilka uli zostało ustawionych na budynku sejmu RP w Warszawie. W miastach jest mniej zanieczyszczenia dla pszczół niż w rejonach wiejskich, gdzie większość pól jest zbyt często opryskiwana. Warto w wolnej chwili obejrzeć film dokumentalny pod tytułem „Film o pszczołach”, w którym można usłyszeć o trudnym życiu pszczół i sposobach pomagania im.

Tekst i zdjęcie: Antonina Piątek w klasie 6A (obecnie 7A). Artykuł powstał w roku szkolnym 2019/2020 i został opublikowany w gazecie SĘK nr4/2019. Tekst został napisany na zajęcia j. polskiego i przekazany przez p. Joannę Żyśko