Przejdź do głównej zawartości

Uczciwy jak Polak

 

Ostatnio natknąłem się na bardzo ciekawe badania dotyczące uczciwości ludzi w różnych krajach i według tych badań okazało się, że Polacy są jednym z najbardziej uczciwych narodów, ale po kolei…

Od roku 2015 naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, a konkretnie z Bostonu, przeprowadzili tysiące badań, ponieważ chcieli uzyskać odpowiedzi na dwa pytania: 1) Czy ludzie na całym świecie zwracają zgubione portfele? 2) Czy kwota pieniędzy w portfelu ma znaczenie, aby go zwrócić?

Badania odbywały się w 355 miastach w 40 krajach. Uczestnicy eksperymentu „odnaleźli” 17 000 celowo zgubionych portfeli. W tym badaniu te „odnalezione” portfele (uprzednio celowo podrzucone jako zagubione) były przekazywane pracownikom np. banków, muzeów i komisariatów policji. W portfelach znajdowały się klucze, listy zakupów, wizytówki, czasami pieniądze od 15 do 100 dolarów amerykańskich. Okazało się, że w każdym badanym kraju ludzie chętniej zwracają portfele z większą ilością pieniędzy niż z mniejszą. Z tych badań naukowcy wyciągnęli wniosek, że większość ludzi stara się być dobrymi przez większość swego życia. 

W badaniach amerykańskich naukowców Polacy znaleźli się na 6. miejscu na świecie w uczciwości, ponieważ 69% portfeli z pieniędzmi oddali właścicielom. Najbardziej uczciwi byli Szwajcarzy, którzy zwrócili 79% znalezionych portfeli z pieniędzmi. Najgorzej zaś wypadli Chińczycy, z których tylko 22% skłonnych było oddać znalezione pieniądze.

Ciekawe jest także to, że w przypadku odnalezionych portfeli bez pieniędzy w Polsce wróciło do ich  właścicieli 63%, w Szwajcarii – 74%, a w Chinach jedynie 7%. W każdym z badanych krajów było to mniej niż w przypadku portfeli z pieniędzmi.

Na koniec chciałbym jeszcze krótko opisać inne ciekawe badanie. Otóż w różnych miejscach w Polsce wystawiono na bazarach do sprzedaży jajka na straganach bez sprzedawcy. Postawiono jedynie puszkę na pieniądze i kartkę z napisem, ile kosztuje jedna sztuka. Każdy klient miał zapłacić za zakupione jajka, a zakupów nikt nie kontrolował. Na koniec badania podliczono sprzedane jajka i pieniądze w puszkach. Okazało się, że większość puszek zawierała dokładnie tyle pieniędzy, ile należało się za sprzedane jajka. Ciekawe jednak jest jeszcze coś innego – w latach osiemdziesiątych 20. wieku w takim samym badaniu z jajkami, dwukrotnie skradziono jajka, a raz nawet puszkę. Okazuje się, że Polacy są coraz bardziej uczciwi.


Tekst napisał Mikołaj Rosiński w klasie 6 (obecnie w klasie 7A). Artykuł został opublikowany w gazecie SĘK nr 4/2019. Tekst został napisany na zajęcia j. polskiego i przekazany przez p. Joannę Żyśko