Przejdź do głównej zawartości

Królewna i goblin

 

"Królewna i goblin" to opowieść o przygodach ośmioletniej królewny Irenki i Curdiego, syna górnika. Curdie próbuje uchronić Irenkę przed porwaniem przez mieszkające w podziemiach ich świata gobliny, które chciałyby przejąć władzę nad królestwem ludzi. Irenka i Curdie błądzą po podziemnych jaskiniach i przeżywają wiele przygód, czasem mrocznych, trzymających czytelnika w napięciu. 

Książkę, dostępną w naszej bibliotece szkolnej, przetłumaczoną z j. angielskiego przez Magdę Sobolewską, czyta się szybko i lekko. Historia jest pełna baśniowych scen, ale po przeczytaniu kilku stron już nie mamy wrażenia, że czytamy baśń. Raczej to forma powieści fantastycznej dla dzieci z elementami baśni. Zaczyna się od słów „Była sobie raz mała królewna…” i opisu pałacu króla, ale im dalej czytamy, tym bardziej przekonujemy się, że konwencja baśni to tylko forma  literacka, która posłużyła autorowi do opowiedzenia historii fantasy. Zresztą sam C.S. Lewis, autor "Opowieści z Narni" oraz „ojciec” (razem z J.R.R. Tolkienem) gatunku fantasy, kiedyś napisał o autorze tej powieści, George’u MacDonaldzie: Nigdy nie ukrywałem faktu, że uważam go za swojego mistrza; co więcej, wydaje mi się, że nie napisałem ani jednej książki, w której nie umieściłbym z niego cytatu. [...] Wydaje mi się, że wie on wszystko, a ja nieustannie znajduję w tym moje własne doświadczeniaDlatego pewnie w Wikipedii możemy przeczytać: George MacDonald, szkocki poeta i pisarz, prekursor literatury fantastycznej, jego dzieła były inspiracją dla twórczości C.S. Lewisa, J.R.R. Tolkiena i E. Nesbit. 

Czytając tę powieść, mamy wrażenie, że została napisana świadomie nie tylko dla dzieci. Także dorosłego (tak, jak mnie) pochłonie historia odważnej królewny i dzielnego Curdiego. Może sposób narracji oraz specyficzne poczucie humoru narratora powoduje, że cała opowieść jest niebanalna i oryginalnie opowiedziana, prostym, ale subtelnie wyrafinowanym językiem i dlatego przemawia do młodszych  i starszych czytelników. Dlatego, moim zdaniem, jest to książka dla wszystkich. Jest idealna do rodzinnego głośnego czytania. Ponadto książkę wyróżniają także oryginalne ilustracje Piotra Bednarczyka, dzięki którym jeszcze bardziej udziela się nam, czytelnikom, nastrój grozy, tajemnicy, niesamowitości podziemi królestwa goblinów. 

Szczerze polecam i zachęcam do czytania!

Katarzyna Krasowska 2021
Ilustracje z książki ze strony wydawnictwa Muchomor: