Czy znacie te zwierzęta?
Meduzy głównie żywią się rybami, skorupiakami, a także małymi meduzami. Do łapania ofiar wykorzystują parzydełka, którymi obezwładniają ofiary. Ciała meduz składają się w 98 procentach z wody! Meduzy żyją tylko kilka miesięcy i mogą mieć rozmiary od całkiem małych do gigantycznych (osiągających aż 2 metry średnicy). Mieszkająca w naszym Morzu Bałtyckim chełbia modra nie zrobi wam krzywdy, gdyż jej jad jest niegroźny dla człowieka.
Jeżowce są zwierzętami wszystkożernymi. Zjadają głównie drobne bezkręgowce, rośliny oraz detrytus, czyli martwe szczątki roślin, zwierząt oraz ich odchodów unoszące się w toni wodnej. Występują we wszystkich strefach geograficznych naszej planety. Większość gatunków występuje jednak w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Zazwyczaj osiągają od 6 do 12 cm średnicy. Jeżowce są uważane w Grecji za przysmak.
Jedynym zwierzęciem, które posiada pojedynczy spiralnie skręcony „róg”, jest narwal jednozębny . Nie jest to jednak róg, tylko górny lewy kieł, który u samców może osiągnąć nawet 3 m długości i wagę do 10 kg. Sporadycznie, a wręcz bardzo rzadko, narwalom wyrastają dwa takie kły. Dorosły narwal może ważyć od 800 do 1600 kilogramów i dożywać 50 lat. Długość ich ciała wynosi od czterech do prawie 5,5 metrów. Zwierzęta te żywią się głowonogami, rybami i skorupiakami.
autorka: Antonina Rosiak, klasa 6c
rok szkolny 2023/2024
ilustracje: CANVA
********************************************
Artykuł ukazał się w zimowym numerze gazety szkolnej SĘK 3/2024 w roku szkolnym 2023/2024