Snami zajmowano się od wieków. Świadczą o tym chociażby senniki staroegipskie. Wróżbici analizowali sny dawnych władców przed ich wyprawami na wojny. W naszych czasach znaczenie snów analizują psychoterapeuci i psychologowie, którzy pomagają swoim pacjentom rozwiązywać różne życiowe problemy i nie jest to bynajmniej wróżenie, ale naukowa analiza.
Do psychologii sny wprowadził słynny austriacki lekarz psychiatra, Zygmunt Freud. To on zauważył jako pierwszy, że warto się nimi zajmować prowadząc terapię. Inny słynny szwajcarski psychiatra i psycholog Carl Gustaw Jung w analizie snów poszedł jeszcze dalej. Według niego sny zaspokajają pragnienia, które sami świadomie tłumimy, ponieważ np. się tych pragnień wstydzimy. Twierdził także, że sny są po to, żeby uzupełnić naszą świadomość, i często śni nam się coś odwrotnego do naszego codziennego życia po to, żeby zachować równowagę duchową. Jeżeli na przykład jesteśmy osobą spokojną, wycofaną, która żyje w poukładanym świecie, możemy mieć sny o wielkich wojnach, chaosie, bałaganie. Natomiast psychoanalityczka Marie-Louise von Franz twierdziła, że sny nie odzwierciedlają naszych myśli, marzeń, planów - tak jak się powszechnie sądzi - tylko coś zupełnie odwrotnego, coś czego nie chcemy usłyszeć. Wiadomości, które niosą nam sny, są dobre dla naszego rozwoju. Śni nam się coś, czego potrzebujemy, coś czego w naszym życiu brakuje.
Od czasów Freuda i Junga metod pracy ze snem, stosowanych przez psychologów, rozwinęło się bardzo wiele. Jednocześnie trzeba pamiętać, że ci, którzy śnią sny, są zdrowi. To właśnie ludzie cierpiący na choroby psychiczne nie mają snów.
********
Artykuł ukazał się w gazecie szkolnej SĘK 3/2022 w roku szkolnym 2022/2023